Menu lewe
Międzynarodowa wymiana młodzieży
7 lipiec 2009
projekt „Pozwólmy runąć wszystkim murom”
Międzynarodowa wymiana młodzieży
projekt
„Pozwólmy runąć wszystkim murom"
projekt
„Pozwólmy runąć wszystkim murom"
W dniach 4 - 12 lipca 2009 r. w Borowicach k. Karpacza spotykają się 15 osobowe grupy młodzieży z Czech ( Holice), Litwy (Druskinnikai), Niemiec (Soest) i Polski (Strzelce Opolskie) nad którymi czuwać będzie po 2 opiekunów - wychowawców z każdego państwa i czuwający nad całością kierownik obozu. Spotkanie jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy miast partnerskich , dużemu zaangażowaniu wielu ludzi i środkom pozyskanym z programu „Młodzież".
W ramach projektu czestnicy poznają przyczyny powstawania barier i „murów" w dziejach Europy oraz zastanowią się jak te bariery likwidować lub osłabiać codziennym swoim życiu. We wszystkich czterech państwach w historii istniały różne „MURY" - berliński, żelazna kurtyna czy jak w Czechach mur oddzielający w jednym z miast mniejszość romską. Współpraca młodzieży i bezpośrednie działanie w trakcie spotkania są szansą do zatarcia różnic i osłabienia stereotypów. Projekt stanowi okazję do uświadomienia młodzieży, że jest ona obywatelem Europy. Wykorzystany w temacie termin „mur" został zaczerpnięty z utworu zespołu Pink Floyd - The Wall, ballady katalońskiego barda Louisa Llacha - L'Estaca oraz barda polskiej opozycji antykomunistycznej Jacka Kaczmarskiego - Mury. Między innymi te utwory będą pretekstem do dyskusji na temat kształtującego się społeczeństwa europejskiego i jego wartości. Poznawanie innych państw ich mieszkańców zwiększa mobilność a współpraca w trakcie przygotowań oraz samego spotkania będzie okazją do przełamywania barier i stereotypów przez edukację międzykulturową.
Współpraca młodzieży z naszych państw jest okazją do pogłębiania zrozumienia. Współpraca młodzieży, partnerów zagranicznych i Strzelec Opolskich oraz w samej gminie organizacji pozarządowych i samorządu terytorialnego przyczyni się do wzrostu jakości działalności młodzieżowej (wiedza i umiejętności młodzieży i dorosłych). A to z kolei przyczyni się do lepszego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.
Liczba odwiedzin: 5902940