Zadanie „Strzelecki TUS” ruszyło pełną parą!!!

29 marzec 2024
W dniu 27.03.2024 r w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego odbyła się konferencja prasowa na temat realizacji zadań wyłonionych w dwóch konkursach ofert w ramach wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Realizują je 54 szkoły, wspierając ponad 4,5 tysiąca uczniów i angażując ponad 3,1 tysiąca rodziców. Wspiera ich ponad 400 pracowników szkół. To odpowiedź na ogromne potrzeby i na to, że młodzi ludzie nie radzą sobie z problemami, przez co zamykają się w sobie i popadają w nałogi.
W Gminie Strzelce Opolskie zadanie to realizowane jest pod nazwą „Strzelecki TUS” od lutego 2024 r. przez Strzeleckie Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Lokalnej w 9 szkołach podstawowych. W ramach zadania w klasach I-III prowadzone są zajęcia treningu umiejętności społecznych.

Na konferencji prasowej Marzenna Staroszczyk – sekretarz Strzeleckiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej oraz Aneta Czarny – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelcach Opolskich, w której m.in. jest prowadzony „Strzelecki TUS”, opowiedziały o realizacji zadania oraz wyjaśniły konieczność podejmowania tego rodzaju działań
w pracy z młodzieżą.

Na zajęciach Treningu Umiejętności Społecznych dzieci realizują program, który ma na celu wspierać umiejętności potrzebne na co dzień, np. umiejętność dołączenia do zabawy, przedstawienia się nowo poznanej osobie, umiejętność prowadzenia przyjaznych rozmów, aktywne słuchanie, opowiadanie o sobie po umiejętność samokontroli i okazywania szacunku innym. Trening ten uczy również bardzo ważnej umiejętności rozpoznawania własnych emocji: smutku, gniewu, strachu, radości oraz radzenia sobie z nimi.

Szkoły uczestniczące w zadaniu zostały wyposażone w specjalne programy multimedialne, które spowodowały że zajęcia są dużo bardziej atrakcyjne dla dzieci, a prowadzący zajęcia mają bezpośredni dostęp do pomocy ułatwiających im przygotowanie wybranego tematu z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych.

Gmina Strzelce Opolskie jest jedyna gminą z województwa opolskiego,
w której zajęcia odbywają się w najmłodszych klasach szkół podstawowych! Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej realizuje zadanie „Strzelecki TUS” we wszystkich gminnych szkołach podstawowych: 28 grup zajęciowych - 219 uczniów - 280 godzin zajęć ogółem dla wszystkich uczestników.
Całość zadania finansowana jest przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2024-03-29 11:25:40)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2024-03-29 11:52:56)

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15373415