Oficjalny portal: Gminny Zarząd Oświaty w Strzelcach Opolskich

Wyszukiwarka


Menu główne


Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj
powrót

Aktualności w oświacie

„ROK TRZNADLA ” w Publicznej Szkole Podstawowej w Suchej

18 kwiecień 2014
Od początku Programu „Ożywić Pola” nasza szkoła systematycznie współpracuje z Kołem Łowieckim Jeleń nr 1 w Strzelcach Opolskich. Wspólne wycieczki, rajdy i spotkania na zajęciach przyczyniły się do rozbudzenia zainteresowań dzieci środowiskiem życia wielu zwierząt leśnych, tych popularnych tj. sarna, jeleń dzik, zając, jak kuropatwa, borsuk, susły itp.

Na spotkaniach są przedstawiane naturalne okazy flory i fauny naszych lasów. Dzieci miały możliwość   obejrzenia i dotknięcia: zrzutów saren i jeleni, oręża dzika, skóry lisa. Posumowaniem naszych spotkań są  dyskusje, szeregi pytań dzieci do myśliwych. Spotkania takie obalają mit że myśliwi tylko polują na zwierzynę , ale jej pomagają , są jej sprzymierzeńcami.

 Od kilkunastu lat nasza szkoła ściśle współpracuje z Zarządem Parków Krajobrazowych na Górze Św. Anny. Uczniowie nie tylko wyjeżdżają na rajdy rowerowe na Górę Św. Anny, ale biorą udział w konkursach przyrodniczych organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych. Jesienią  uczniowie klas 4-6 byli słuchaczami ciekawej prelekcji przeprowadzonej przez Panią. Elżbietę Ozimowską z Parków Krajobrazowych Góra Św. Anny, dotyczącą reintrodukcji i ochrony susła moręgowanego w Polsce. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom definicji reintrodukcji oraz problemów związanych z tym przedsięwzięciem, na przykładzie susła moręgowanego - gatunku, którego po raz ostatni obserwowano w Polsce na stanowisku w Kamieniu Śląskim
w latach 70-tych XX wieku. Późniejsze badania i obserwacje nie potwierdziły obecności tego gatunku i został on uznany za wymarły w Polsce.

 W ramach programu „Ożywić pola” uczniowie naszej szkoły chętne dzieci opiekują  się budkami lęgowymi
i obserwują   ich  mieszkańców. Na terenie szkolnego ogrodu znajduje się 15 budek lęgowych. Na wiosnę uczniowie wraz z opiekunem wysprzątali dokładnie wszystkie budki. Mieli możliwość obejrzenia gniazd szpaków i  os. Prawie wszystkie budki były zamieszkane.



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2014-04-18 07:25:47)
Liczba odwiedzin: 5953887

Stopka

Data aktualizacji: 19 grudzień 2024, Licznik odwiedzin: 18492943
design by fast4net

Zamknij